----------------------------------------------------------------------------------------------

به گزارش شبکه ایران،آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان رهبری و استاد اخلاق دولت به تازگی در قالب گفت وگویی ضمن بیان دیدگاه و نظرات خویش به تشریح دیدگاه‌های رئیس جمهور درباره حجاب و امربه معروف و نهی از منکر پرداخته و از همان منظر دینی و فقهی به دفاع از موضع‌گیری رئیس جمهور در مورد نحوه برخورد با بد حجابی پرداخته است.

این استاد اخلاق در این گفت وگو فرهنگ‌سازی برای منکر نشان دادن بد حجابی را لازمه برخورد با آن عنوان کرده و می‌گوید:نباید با قدرت نظامی و انتظامی امور شرعی را اجرا کنیم. آقای احمدی‌نژاد مخالف این نیست که به خانم‌های بد حجاب که خیلی بد لباس پوشیده، عطر فلان زده و خودنمایی می‌کنند تذکر داده شود؛ اما معتقدند کار فرهنگی باید در بخش فرهنگی انجام شود و کار نظامی در بخش نظامی.

او معتقد است که زمانی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه امکان‌پذیر است که یک حرام تبدیل به منکر شده باشد و تا زمانی که بدحجابی از نظر مردم منکر نباشد مبارزه با بدحجابی با توسل به نیروی انتظامی اشتباه و حتی غیر ممکن است.

باید حرام را در نظر مردم منکر کرده باشیم

آیت‌الله حائری شیرازی با تاکید بر این نکته که رئیس‌جمهور معتقد به کار فرهنگی برای حل این مشکل است، عنوان می‌کند: ما در اسلام "امر به واجب" داریم یا "امر به معروف"؟ "نهی از حرام" داریم یا "نهی از منکر"؟ پس قبل از این‌که نهی از منکر کنیم باید حرام را در نظر مردم منکر کرده باشیم تا بتوانیم آن را نهی کنیم. حرف آقای احمدی‌نژاد این است. کمربند ایمنی بستن نه معروف بود و نبستن آن هم منکر نبود  اما از نظر قانون بستن آن واجب بود. ما آمدیم اول این واجب را معروف کردیم و نبستن آن را منکر کردیم و جا انداختیم. بعد امر به معروف کردیم، جواب داد. مردم تارک از امر به معروف و نهی از منکر نیستند. واجبات معروفیت خود را از دست داده است؛ به گونه‌ای که اگر کسی امر کند متاسفانه خودش را مسخره کرده است.

وی در ادامه در باره ایجاد زمینه برای اثرگذاری این واجب حتمی می‌افزاید: قرآن گفت امر به "معروف" و نهی از "منکر". من باید امری کنم که با امر من آن موضوع معروف شود، گاهی با امر کردن من چیزی منکر می‌شود اما من باید از زاویه معروف و منکر بودن اقدام کنم. اگر توانستم آن موضوع را معروف کنم امر من جواب می‌دهد. قبل از آن باید زمینه معروفیت را فراهم کرده باشم، بعد امر کنم. دین ما خیلی علمی است. به همین دلیل است که به جای واژه "واجب"، "معروف" را به کار می‌برد.

رئیس جمهور مخالف هو شدن نیروی انتظامی است

عضو مجلس خبرگان رهبری فرهنگ‌سازی را از وظایف حکومت نسبت به مردم عنوان کرده و خاطرنشان می‌سازد: وقتی واجب معروف شد، امر به معروف راحت و روان می‌شود. الان اگر امر کردی تا آن موقع که آن چیز معروف نشده خودت شکسته می‌شوی یا او؟ شکسته می‌شوی دیگر. مگر شما نمی‌گویی در امر به معروف و نهی از منکر باید احتمال تاثیر بدهی بعد اقدام کنی. الان اگر به کسی بگویید کمربندت را نبند، ناراحت می‌شود؟ نه چون می‌داند برای ایمنی و سلامتی‌اش لازم و ضروری است.

وی فرهنگ‌سازی، برخورد انتظامی با هنجارشکنان و حمایت مردمی را لازمه برخورد با بدحجابی عنوان کرده و می‌افزاید: بعد از ایام فتنه بدحجابی منکر شده است؛ به شرط این‌که آن را خراب نکنیم. ما(نیروی انتظامی) می‌آییم با یک زن بدحجاب برخورد بد می‌کنیم و با حالت رقت‌باری با او رفتار می‌کنیم تا مردم که شاهد ماجرا هستند متاثر شده و این‌گونه برخورد را هو کنند. رئیس جمهوری با این کار مخالف است که نیروی انتظامی هو شود، وگرنه کاری که مردم با آن موافق باشند، آقای احمدی‌نژاد هم با آن موافق است.

امام(ره) پله پله مردم را با خود همراه کرد

آیت‌الله حائری شیرازی در ادامه با تاکید بر لازمه حمایت مردمی یادآور می‌شود: شاید یک نفر بگوید من می‌خواهم وظیف خود را انجام دهم؛ حتی اگر مردم به من سنگ هم بزنند. اما آیا امام(ره) این‌گونه رفتار کرد؟ امام(ره) پله پله مردم را با خود همراه کرد. او مرتب به مردم روحیه داد و با خود جلو آورد. حجاب در دوره پهلوی رفته بود اما با رفتار و اخلاق امام(ره) حجاب برگشت؛ با لطف و اکرام و احترام مردم.

 بدحجاب را مظلوم نکنیم تا با مظلوم ‌نمایی برنده شود

این استاد اخلاق در ادامه با اشاره به دلخوری برخی روحانیون از موضع‌گیری رئیس‌جمهور در این خصوص، بارها احتمال اثرگذاری و معروف شدن واجب را لازمه امر به معروف عنوان می‌کند.

"امر به معروف برای شدن است یا گفتن؟ شدن با معروف شدن واجب ممکن است یا بدون آن هم می‌شود؟ مگر نمی‌گویند باید احتمال اثر داد. آقای رئیس جمهور می‌خواهد همان درسی را که علما به او داده‌اند عمل کند. این درس خودشان است. او که غریبه نیست. همین‌هایی که ما روحانیون می‌گوییم ایشان هم یاد گرفته است. منتهی به ما(روحانیون) هیچ چیز نمی‌گویند ولی به این بنده خدا انتقاد می‌کنند. آقای احمدی‌نژاد مخالف برخورد نیست، مخالف برخورد غلط است.آقای احمدی‌نژاد می‌خواهد بدحجاب را مظلوم نکنیم تا با مظلوم‌نمایی برنده شود. می‌گوید بدحجاب را از دل مردم بیرون کنید."

----------------------------------------------------------------------------------------------

همه چیز طبق انتظار در حال سپری شدن بود تا روز چهارشنبه هفته گذشته شنیده شد با مخالفت برخی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ماده‌ای که نقش تعیین کننده‌ای در سیستم ارتقای ورزش ایران داشت از مجموعه پیشنهادهای ارائه شده برای اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه حذف شد.

ادامه مطلب

----------------------------------------------------------------------------------------------

همه دلسوزان و همکاران خودم در مجلس شورای اسلامی را به تامل در آن فرا می خوانم و تاکید می نمایم که حرمت امامزاده با متولی است. اگر مایلیم مجلس آنچنان که امام فرمود در راس امور باشد که باید باشد حدود خویش را بشناسیم و در همه اقدامات خویش به عنوان نماینده مردم خواست و مقدسات اکثریت مردم، که در راس همه آنها ولایت فقیه است را مد نظر داشته باشیم.

 

لوگو دوستان


استخاره با قرآن
 



YOUR WORD




 

 



YOUR WORD

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 Powered by  MyPagerank.Net


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات