تبلیغات
سربازان ولایت - ایران خواستار زمانبندی مشخص برای خلع سلاح هسته‌ای است
 

----------------------------------------------------------------------------------------------

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: ایران خواستار خلع سلاح هسته‌ای در جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه و رفع هرگونه محدودیت برای استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز است.


به گزارش خبرگزاری فارس، محمد خزاعی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل امروز طی مصاحبه‌ای روند كنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و مواضع ایران در این كنفرانس را تشریح كرد.
وی در مورد سابقه این كنفرانس گفت: معاهده عدم اشاعه در سال 1970 لازم الاجرا شده و طی آن مقرر شده كه هر 5 سال یك بار كنفرانس دول عضو كیفیت اجرای آن را بررسی كند. كنفرانس جاری نیز بر همین اساس برپا شده و هشتمین نوع از این كنفرانس است.
خزاعی در مورد اهمیت این كنفرانس اظهار داشت: ارتباط مفاد این معاهده با مسائل حساس امنیتی نظیر خلع سلاح و عدم اشاعه هسته‌ای و خطرات سلاح‌های هسته‌ای موجود موجب شده این كنفرانس از اهمیت ویژه‌ای برای همه كشورها برخوردار شود. در عین حال تضمین استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای توسط این معاهده، آن را با توسعه اقتصادی كشورهای عضو و حفاظت محیط زیست نیز مرتبط ساخته و اهمیتی مضاعف به كنفرانس كنونی بخشیده است.
وی همچنین افزود: البته به علت اینكه كنفرانس سال 2005 توسط آمریكا به شكست انجامید، در حال حاضر موفقیت این كنفرانس اهمیت زیادی پیدا كرده است و در همین حال، با توجه به درخواست عمومی در جهان برای خلع سلاح هسته‌ای، انتظارات از این كنفرانس نیز بسیار بیشتر از كنفرانس‌های قبلی است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل مواضع كشورمان در زمینه معاهده عدم اشاعه و كنفرانس كنونی و موضوعات مرتبط با آن را نیز تشریح كرد و گفت: ایران از اعضای اولیه و مهم معاهده عدم اشاعه بوده و در سال 1974 پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه را ارائه داده است. ایران طی چند دهه اخیر خواهان جهانی عاری از سلاح‌های هسته‌ای و پیشگام تلاش برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای بوده و در مقابل هرگونه اعمال محدودیت بر این حق مقاومت كرده است.
خزاعی افزود: ایران امسال با برگزاری كنفرانس عدم اشاعه هسته‌ای در تهران هم كه با شعار سلاح هسته‌ای برای هیچكس و انرژی هسته‌ای برای همه برگزار شد، موضع اصولی خود در مورد این معاهده را بار دیگر به روشنی تبیین كرد.
وی با اشاره به پیام بسیار مهم رهبر معظم انقلاب به كنفرانس عدم اشاعه در تهران گفت: این پیام به عنوان سند سازمان ملل متحد منتشر شده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل سخنان و پیشنهادات احمدی‌نژاد در كنفرانس عدم اشاعه در تهران و افتتاحیه كنفرانس بازنگری معاهده NPT در نیویورك را با اهمیت خواند و گفت: پیشنهادات مذكور به عنوان موضع ملی جمهوری اسلامی ایران به كنفرانس بازنگری ارائه شده و تلاش شده تا در سند نهایی آن درج شود.
وی اعلام كرد كه در مذاكرات انجام شده تاكنون پیشنهادات اصولی ایران از حمایت كشورهای عضو گروه غیر متعهدها نیز برخوردار بوده است. اصولا ما معتقدیم كه مسئله خلع سلاح هسته‌ای و جلوگیری از تولید و تكثیر سلاح‌های كشتار جمعی یكی از ضرورت‌های دنیای امروز است و بر همین اساس لازم است زمان مشخصی برای انهدام سلاح‌های هسته‌ای تعیین شود و این موضوع در سند نهایی كنفرانس بازنگری پیش‌بینی شود.
خزاعی همچنین اضافه كرد كه این كنفرانس در صورتی كه نتواند به اهداف اصولی و مهم معاهده عدم اشاعه و پیش‌بینی‌های لازم برای خلع سلاح هسته‌ای دست یابد، موفقیت آن در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.
وی انهدام كلیه سلاح‌های هسته‌ای بر اساس یك كنوانسیون الزام آور و در قالب یك زمان بندی مشخص، مخالفت جدی با هرگونه تهدید علیه كشورهای غیرهسته‌ای توسط دول‌تهای دارنده سلاح هسته‌ای و مقاومت در برابر اعمال هرگونه محدودیت در استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز را از محورهای اساسی مواضع هیئت ایرانی در كنفرانس بازنگری عنوان و اضافه كرد كه هیئت ایرانی با ارائه مقالات كاری و پیشنهادات متعدد و نیز مشاركت فعال در كلیه جلسات و مباحث، برای پیشبرد مواضع خود و درج آنها در سند نهایی كنفرانس تلاش می‌كند.

 

لوگو دوستان


استخاره با قرآن
 YOUR WORD
 

 YOUR WORD

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

 Powered by  MyPagerank.Net